Koszty pracy

Podział składki ZUS

 • Przed reformą cała składka emerytalna trafiała do ZUSu. ZUS, jak zapewne wiesz, był, jest i będzie, wielkim wspólnym workiem bez dna, w który wszyscy wkładają (niemałe) pieniądze, a wyciągają... daj Boże jaką taką emeryturę. Nikt Twoich składek nie liczył, nie były one dla Ciebie inwestowane, w razie zaś Twojej śmierci rodzina dostawała niewielką część wpłaconych przez Ciebie pieniędzy.
  ZUS (niestety) pozostał jako I filar- ale na szczęście oprócz niego są jeszcze Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE- tzw. II filar)
 • Przed reformą pensję obliczałeś tak: brutto-podatek=netto. Wszystkie składki ubezpieczeń społecznych płacił Twój pracodawca. Dla niego koszty Twojej pracy wyglądały tak całość kosztów= składki + pensja brutto.
 • Otwarte Fundusze Emerytalne nie są, jak ZUS, firmami państwowymi, ale są to fundusze (czyli tzw. masy majątkowe) prowadzone przez specjalne spółki (PTE- Powszechne Towarzystwa Emerytalne), w których zwykle część udziałów mają znane bardziej lub mniej firmy finansowe (ubezpieczeniowe, banki itd). Chcąc zapewnić nam maximum bezpieczeństwa (czyli- w uproszczeniu- żeby nie powtórzyła się historia Grobelnego) PTE sa obwarowane cała masą nakazów i zakazów, priorytetów oraz limitów dotyczących tak rodzaju ich udziałowców, jak sposobu prowadzenia, metod zarządzania składkami itd.
 • Twoją pensję obliczasz tak: [(pensja ubruttowiona - Twoja część składek) - podatek] = netto; a koszty pracy = część składek pracodawcy + pensja ubruttowiona.
 • Filar III- to Twoja prywatna emerytura, na którą możesz dobrowolnie wpłacać składki do Towarzystw Ubezpieczeń na Życie (TUnŻ). Są to firmy zupełnie niezależne od ZUS i państwa, prowadzone przez doświadczonych i uznanych na świecie specjalistów od zarządzania finansami- których zadaniem jest pomnażanie Twoich pieniędzy.
 • Na I i II filar (ZUS i OFE) składka jest obowiązkowa- nie można jej uniknąć. Twój pracodawca płaci ją (po części z Twojej pensji) do ZUSu, który z kolei 1/5 z tego przesyła do wybranego przez Ciebie OFE.
 • Będą dwie emerytury ... a niektórzy będą mieli nawet 3! Pierwsza- z ZUS; druga- z OFE, trzecia- dla tych, co ubezpieczą się w TUnŻ. Przy czym najczęściej będzie to rozkład rosnący (zupełnie inny niż rozkład składek!)- najniższa emerytura z ZUS, najwyższa z TUnŻ.
 • No dobrze- to po co masz wybierać? Składkę i tak musisz płacić, i tak- więc co za różnica?
  Różnica jest, i to zasadnicza- w przeciwieństwie do emerytur z ZUS, emerytury z OFE nie są zależne od jakiś "przywilejów"- a od ilości pieniędzy, jaką odłożysz, i od wyników finansowych Twojego OFE; im lepsze wyniki zarządzania (czyli tzw. stopę zwrotu) będzie miał dany OFE- tym wyższa będzie emerytura jego członków.
  Stary a nowy system
  Stary - ZUS Nowy - OFE
  wysokie składki a niskie emerytury wysokość składki bez zmian- emerytura adekwatna do składek
  brak wyraznego związku między wysokością zapłaconych składek a wysokością emerytury wysokość emerytury zależna od wysokości składek i czasu ich płacenia oraz efektów finansowych OFE
  proces dzielenia pieniędzy budził wiele wątpliwości- uprzywilejowanie pewnych grup kosztem innych dla wszystkich te same zasady
  umowa pokoleniowa- płaciliśmy na innych, nie na siebie płacimy na swoje imienne konto
  Trzy Filary
  I FILAR
  zreformowany ZUS
  II FILAR
  Otwarte Fundusze Emerytalne
  III FILAR
  Ubezpieczenia Dobrowolne
  12,22 % składki obowiązkowo 7,30 % składki sam zdecydujesz!
  Twoje składki są od razu wydawane Twoje pieniądze cały czas pracują na Ciebie
  ciągła umowa pokoleniowa- Twoje pieniądze idą na emerytury innych nie ma możliwości przekazania Twojego kapitału komu innemu
  składki nie podlegają dziedziczeniu- w przypadku śmierci są zatrzymywane w ZUSie w przypadku śmierci Twoje pieniądze podlegają dziedziczeniu
 • Czy już wiesz, który fundusz emerytalny wybrać?


  pytania i odpowiedzi o OFE